Senior
Zodpovězeno: 0 z 15 otázek
Body za tuto otázku
Správná odpověď: +9 bodů
Špatná odpověď: -3 body
Nechci odpovídat: 0 bodů Hotovo - ukončit test Nápověda
Chat na stránce www.chat.tx je zdarma, protože je placen z reklamy. Cestovní kancelář „Sunshine travel“ přidává na webovou stránku s chatovými zprávami cílenou reklamu. Software spočítá body u odeslané zprávy a uživateli zobrazí některý z obrázků:
Body se počítají takto:
Podle spočítaných bodů se reklama přiřazuje takto:
Na obrázku dole jsou 4 chatovací zprávy. Přiřaď pro každou zprávu správnou reklamu. Klikej opakovaně na kroužky vlevo a přepínej mezi obrázky.
Robotická včelka má na hřbetě 4 tlačítka. Mačkáním na ně je možné napsat program, podle kterého se včelka bude pohybovat po čtvercovém dláždění. Tlačítka znamenají:
– popolez na další dlaždici
zacouvej – na dlaždici za tebou
– otoč se na místě doleva o 90°
– otoč se na místě doprava o 90°
Na včelce je další tlačítko [GO], které spustí vytvořený program.
Příklad: po stisku tlačítek v pořadí jako na obrázku dole se včelka přemístí podle obrázku:
Včelka si může program zapamatovat, takže každé další stisknutí tlačítka [GO] způsobí stejný pohyb. Program je možné spouštět mnohokrát podle libosti.
Když budeme mačkat tlačítko [GO] opakovaně, všechny dole napsané programy způsobí návrat včelky na výchozí dlaždici¸ až na jeden.
Který z programů nikdy nevrátí včelku na původní místo?
Skenery skenují obrázky tak, že je rozdělí na pixely (malé stejně velké čtverečky) a ty převádějí do zvláštního kódu. Tento kód uvádí počet všech po sobě jdoucích pixelů téže barvy, dále následuje počet všech stejných po sobě jdoucích pixelů jiné barvy a tak dále. Skenování probíhá po řádcích seshora dolů a zleva doprava.
Máme dva skenery pracující na tomto principu, avšak s tím rozdílem, že skener A na konci každého řádku ukončí počítání pixelů a nový řádek počítá znovu od začátku. Skener B na konci řádku své počítání pixelů neukončuje, tzn. přičítá je i k pixelům na novém řádku.
Například obrázek vpravo by byl zakódován takto:
Skener A: 3, 1, 1, 1, 2, 4 (3 bílé, 1 černý, 1 černý, 1 bílý, 2 černé, 4 černé – bere v úvahu konce řádků)
Skener B: 3, 2, 1, 6 (3 bílé, 2 černé, 1 bílá, 6 černých – konec řádku v úvahu nebere)
Který z následujících obrázků bude mít stejný kód bez ohledu na to, který skener použijeme?
Jan má vozítko podobné Segway, které se však ovládá mačkáním dvou tlačítek na řídítkách, modrého (světlého) vlevo a červeného (tmavšího) vpravo – viz foto. Při stisknutí tlačítka se otáčí kolo na stejné straně vozítka (stisk levého tlačítka znamená otáčení levého kola).
Pokud se stisknou obě tlačítka najednou, točí se obě kola a vozítko jede dopředu. Pokud se otáčí jen jedno kolo, vozítko zatáčí.
Příklad: na levém obrázku je časový záznam stisknutí tlačítek na řídítkách. Na pravém obrázku jsou stopy kol vozítka při jízdě od místa 1 do místa 2. Vozítko je natočeno směrem k zadní stěně místnosti. Časový záznam má tři úseky. Na prvním bylo stisknuto jen levé tlačítko, segway zatočil doprava. Na druhém úseku byla stisknuta obě tlačítka, segway jel rovně (směrem k pravé stěně), na třetím úseku bylo stisknuto jen červené tlačítko, segway zatočil doleva. Na konci je natočen stejně jako na začátku směrem k zadní stěně.
Segway stál na začátku natočen směrem k zadní stěně místnosti. Máme k dispozici časový záznam jízdy, při níž segway dojel čelně k jedné stěně místnosti. Ke které stěně segway dojel?
Pytle byly složeny do chodby před výtah (obrázek). Chodba je úzká, pytle je nutno odebírat po řadě. Pytle jsou označeny podle váhy v kg.
Všechny pytle mají být odeslány výtahem do skladu. Výtah odjede, jakmile je naložen na 80 až 100 kg. Vždy se nakládá nejbližší pytel od výtahu. Pokud takový pytel přetíží výtah, skladník tento pytel odnese na druhý konec chodby a vezme z řady další pytel. Toto může zopakovat, dokud nenajde vhodný pytel, který je na řadě.
Až poté, co se vezme poslední pytel z řady, je možné nakládat pytle z opačného konce chodby.
Nyní jsou pytle připraveny jako na obrázku. Které z následujících tvrzení je pravdivé?
Eda postavil v zábavním parku pódium s osvětlením barevnými světly. Za pomoci tří přepínačů, které mají polohy zapnuto a vypnuto, se mohou tato světla rozsvítit osmi různými způsoby. Např. na obrázku jsou přepínače červeného a modrého světla zapnuty, přepínač zeleného světla vypnut.
Eda chce vědět, jestli jeho osvětlení funguje správně, takže musí vyzkoušet všech osm různých kombinací vypnuto/zapnuto.
Bohužel, přepínače jsou v rozích parku a každý je od ostatních vzdálen 1 km. Eda musí ke každému přepínači dojít pěšky, aby ho mohl přepnout.
Kolik nejméně kilometrů musí Eda ujít, aby vyzkoušel všech osm různých možností zapnutí přepínačů?
Tomáš rád vaří. Jeho nejoblíbenější jídlo je kuře na zelenině.
Když vaří na zahradě, může použít pouze vařič s jednou plotýnkou. Všechny suroviny připravuje v tomto pořadí (viz obrázek a tabulka):
1. | osmaží cibulku | 10 minut |
2. | upraží papriku | 10 minut |
3. | hotovou cibulku a papriku smíchá, přidá rajčata a vše dohromady podusí | 20 minut |
4. | upeče kuře | 30 minut |
5. | přidá ke kuřeti podušenou zeleninu z kroku 3, přidá koření a ještě povaří | 20 minut |
Na jedné plotýnce mu příprava pokrmu trvá 90 minut. Doma však má na sporáku více plotýnek, může tedy kuře na zelenině uvařit rychleji.
Která z následujících vět NENÍ pravdivá?
N-bitová zpráva obsahuje řetězec N jedniček a nul.
Například 3-bitová zpráva může vypadat takto: 011
Každá jednička nebo nula ve zprávě může odpovídat na jednu otázku, na kterou lze odpovědět ano/ne. Příklad takové otázky je: „Je dnes pondělí?“
Máme 32 karet na prší nebo na mariáš (obrázek). Složíme je do balíčku a zamícháme. Zajímá nás, která karta leží na vrcholu balíčku.
Kolikabitová je zpráva: „Karta na vrcholu balíčku má barvu žaludy.“?
Ale né! Slavný Modrý diamant byl ukraden z muzea. Zloděj ho vyměnil za levnou imitaci se zelenou barvou.
Inspektor Columbo musí najít zloděje a chce vyslechnout návštěvníky. Do místnosti s diamantem vstupovali jednotlivě, celkem jich ten den bylo 2000. Protože při vstupu přikládali k turniketu své pasy, Columbo má jejich seznam v pořadí, v jakém do místnosti vstoupili.
Pro každého si připravil stejnou otázku: „Jakou barvu měl diamant, když jste jej viděl(a)?“ Inspektor předpokládá, že každý návštěvník bude odpovídat pravdivě – kromě zloděje, který bude lhát, že viděl zelený diamant.
Inspektor Columbo je velice chytrý a najde zloděje po nejmenším možném počtu výslechů.
Které z následujících tvrzení pana inspektora je pravdivé?
Přesuň obrázky do správných přihrádek.
Potom stiskni tlačítko Uložit.
Obrázek ve stupních šedé barvy je uložen jako tabulka čísel, jejíž každá buňka odpovídá jednomu pixelu. Buňka s číslem 1 označuje černý pixel, buňka s číslem 5 značí bílý pixel a hodnoty mezi 1 a 5 označují různé odstíny šedé.
Pro transformaci obrázku použijeme mediánový filtr, který funguje následujícím způsobem:
Pro každý pixel na obrázku vezmeme z tabulky jeho hodnotu a hodnoty všech jeho 8 sousedů. Získáme tak 9 hodnot, které seřadíme vzestupně a najdeme prostřední hodnotu (pátou nejmenší hodnotu). Pro transformaci se do tabulky na pozici pixelu zapíše tato prostřední hodnota.
Například na obrázku se hodnota prostředního pixelu změní z 5 na 2 (vlevo původní tabulka, nahoře seřazené hodnoty s vyznačením prostřední, vpravo změněná tabulka).
Filtr transformuje všechny pixely současně.
Jak bude vypadat tento obrázek po aplikaci mediánového filtru?
Bitmapový grafický formát GIW používá ke komprimaci následující algoritmus: Každý řádek se komprimuje zvlášť. Každá barva má přiřazen čtyřpísmenný kód. Řada pixelů stejné barvy se kóduje následovně: do závorek se zapíše kód barvy, následovaný čárkou a počtem pixelů stejné barvy za sebou.
Např. (červ,1) (fial,13) znamená 1 pixel červené, po němž následuje 13 pixelů fialové.
Máme 4 stejně velké obrázky vlajek států. Seřaď je podle vzrůstající velikosti komprimovaného souboru ve formátu GIW (zleva od nejmenší do největší).
Křestní jména se nazývají abecedová, jestliže je lze postupně sestavit ze svého abecedního seznamu písmen podle následujícího algoritmu:
Jméno Romeo je abecedové: jeho abecední seznam písmen je emooR a můžeme jej postupně skládat
e> – me> – ome> – omeo> – Romeo
Jméno Julie není abecedové: jeho abecední pořadí písmen je eiJlu a k základu slova ie nelze přidat třetí J – písmena J a i neleží ve slově Julie vedle sebe.
Které z těchto jmen je abecedové?
(ch v úloze považujeme za 2 písmena, c + h)
Alonzův počítač zpracovává informace velmi specifickým způsobem a využívá pouze několik početních operací:
(max x1 x2 … xn) – vyber maximum ze všech hodnot x1 x2 … xn
Např. (+ 2 3) dává hodnotu 5, (max 2 3 1) dává hodnotu 3.
Počítač také může tyto operace skládat dohromady, například (+ (• 2 3) (+ 1 2)) dává hodnotu 9.
Jaký výsledek získáme z následující složené operace?
(+ (max (min 3 9 2) (• (max 0 4) (min 0 4))) (min (max 3 6) (max 5 7 2)))
Cyklistka Helga hledá nejkratší cestu od A do Z. Všechny cyklostezky jsou pouze jednosměrné. Ona zná chytrý algoritmus, jak tuto cestu najít, a na listy papíru u každé křižovatky píše nápovědu.
Jaké číslo se skrývá pod písmenem E?
Informace k testu
- Své odpovědi můžeš během testu změnit, kolikrát budeš chtít.- Pokud chceš ukončit test před vypršením časového limitu, stiskni tlačítko Hotovo - Ukončit testování.
- Po skončení testu se okamžitě dozvíš výsledek.
- Pokud bys během testování potřeboval pokračovat v testu na jiném počítači, budeš potřebovat své heslo soutěžícího.