Bobřík informatiky

Informatická soutěž pro žáky základních a středních škol

Jak zorganizovat soutěž na škole

A.      Před soutěží

1.) Potvrďte účast
Škola tím získá soutěžní kód, který budou žáci používat při soutěži. Přihlaste se jako koordinátor a zaškrtněte účast. Přesné termíny konání soutěže najdete na titulní stránce soutěže.

2.) Vyberte a připravte PC učebnu
Každý žák potřebuje svůj počítač zhruba na 45 minut (40 minut test, 5 minut spuštění a vyplnění formuláře).
Je možné soutěžit na více učebnách současně. Ve všech musí být odpovídající dozor. V mladších kategoriích mohou soutěžit dvojice.

3.) Zkontrolujte, zda vaše počítače jsou vhodné pro testování
Kontrolu udělejte zvláště při první účasti školy v soutěži, v nových učebnách nebo po přeinstalování operačního systému na učebně.
Spusťte si archiv testů z loňska. Pro vyzkoušení normální funkčnosti zkuste prakticky libovolný test. Pokud se některé obrázky nebo prvky testu nenačtou správně nebo celé, zkuste znovu načíst celou stránku pomocí klávesy F5 nebo Ctrl + F5. Je možné, že v paměti počítače z minulého prohlížení testu zůstaly staré komponenty stránky, které se tímto nahradí novějšími.
Protože pro některé interaktivní úlohy používáme novější funkce HTML5, může se stát, že některé starší verze prohlížečů je nezobrazí správně. Aktualizujte si prohlížeče, pokud jsou již opravdu letité.

4.) Udělejte nábor 
Stáhněte si z webu soutěže plakát a vyvěste jej, informujte kolegy – informatiky. Vyberte žáky, kteří chtějí soutěžit. Může jít o organické třídy nebo o vybrané skupiny zájemců. Žáci, kteří nejsou motivováni, jsou schopni soutěž bojkotovat záměrně špatnými odpověďmi a zkazí Vám náladu a škole výsledky.

5.) Ujasněte si terminologii
Ujasněte si, co je kód školy a co heslo žáka (viz vysvětlivky). Přihlaste se a najděte kód své školy. Ten při startu soutěže sdělíte žákům.

B. Vlastní soutěž

1.) Před testem 
Seznamte žáky s pravidly soutěže a bodováním (s možností odebírat body za nesprávnou odpověď).
Žáci přijdou do učebny, otevřou si stránku soutěže www.ibobr.cz a přejdou na odkaz Soutěžní test (nebo tlačítko Soutěžit). Vyberou si správnou soutěžní kategorii.

2.) Vyplnění údajů o soutěžících
Žáci vyplní formulář a tím se registrují do soutěže. K registraci potřebují kód školy, který napište na tabuli.

  • Upozorněte žáky, aby jméno vyplnili pečlivě, protože tyto údaje byste u oficiálních soutěžících museli později upravovat Vy sami. Navíc by si žáci zkomoleným jménem zkazili diplom.
  • Pohlaví se uvádí z gramatických důvodů pro tvorbu diplomu (soutěžící dostal/dostala nějaké body).

3.) Spuštění testu
Po vyplnění osobních údajů žáci spouštějí test a dále pracují individuálně.

  1. Nebraňte žákům spouštět test individuálně. Hromadné spouštění může zpomalit úvodní načítání dat s otázkami (hlavně u škol s nižší kvalitou připojení).
  2. Na začátku testování se žákům zobrazí jejich soutěžní heslo. Doporučte jim, aby si ho opsali. Heslo jim později umožní dostat se ke svým výsledkům.

4.) Mimořádné situace

a) Přerušení soutěžního testu u žáka
Pokud během soutěžení žákovi "spadne počítač", vypne se aplikace nebo si omylem přeruší testování sám, případně se mu test nezobrazuje správně, může znovu spustit prohlížeč nebo i přejít k jinému prohlížeči či počítači a v testu pokračovat. Na vstupní stránce testu je odkaz na pokračování v testu. Soutěžící k tomu potřebuje své soutěžní heslo. Pozor, žákovi čas testu stále běží, je tedy třeba neztrácet čas.
Pokud si žák své heslo nezapsal, najde jej školní koordinátor v seznamech svých žáků.

b) Handicapovaní žáci
Z technických důvodů není možné individuálně nastavovat různou délku testu. Handicapovaným žákům však doba k testu nemusí stačit. Koordinátor takového žáka např. může nechat soutěžit dvakrát po sobě a tím mu prodlouží dobu testování. Při druhém testu si žák celkem rychle doplní odpovědi, které již v předchozím testu zadal, koordinátor pak jeho první pokus po skončení testu smaže.

C. Konec testu, výsledky

1.) Konec testu
Ihned po uplynutí testu se žák dozví, kolik získal bodů a zda byl úspěšným řešitelem soutěže.

  1. Pokud žák ukončí test předčasně, nemá to vliv na jeho bodové hodnocení. Není třeba chvátat. Žák stále vidí, kolik času mu zbývá.
  2. Žák nesmí spouštět soutěžní test vícekrát (tedy soutěžit vícekrát). Takový žák bude ze soutěže vyloučen (výjimku povoluje školní koordinátor, např. z technických důvodů nebo z důvodů specifických potřeb žáka, plynoucích např. z jeho handicapu).

2.) Autorizace seznamů soutěžících 
Po skončení posledního dne soutěžení v dané kategorii má školní koordinátor v kategoriích pro střední školu za úkol autorizovat seznam soutěžících školy. Koordinátor se přihlásí a vybírá v nabídce Výsledky a statistiky/Všichni soutěžící mojí školy

U kategorií pro základní školu, u nichž se nesestavuje celostátní pořadí, tato autorizace není nutná.

Co je to autorizace

  1. Při autorizaci koordinátor kontroluje, zda se v seznamu nevyskytuje někdo, kdo do něj nepatří (např. přihlásil se pod cizím jménem, soutěžil vícekrát, není žákem školy nebo patří do starší kategorie apod.) Je to daň za to, že školy nemusí předem vyplňovat a posílat seznamy soutěžících.
    Koordinátor neplatné soutěžící odstraní ze seznamu. Má též možnost editovat jména soutěžících. Nakonec koordinátor seznamy autorizuje, tedy zaškrtne, že jsou v pořádku, že uvádějí oprávněné soutěžící.
  2. Tuto kontrolu je třeba udělat do daného termínu konce autorizace, protože na ní závisí doba zveřejnění konečných výsledků s pořadím soutěžících. Nesplní-li koordinátor tuto povinnost, žáci školy nebudou zahrnuti do oficiálních výsledků a celostátního pořadí.
  3. Návod, jak autorizovat seznam soutěžících, je na webové stránce, na které se autorizace provádí. Cesta k ní vede z nabídky koordinátora po přihlášení.
  4. V případě potíží lze poslat organizátorům e-mail se seznamem soutěžících k vyškrtnutí (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) - ovšem pouze do termínu konce autorizace.

 

3.) Zveřejnění správných odpovědí
Po skončení testování v dané kategorii jsou zveřejněny správné odpovědi s vysvětlením. Soutěžící (má-li zapsáno své soutěžní heslo nebo mu je sdělí učitel) si na webu soutěže může prohlédnout, zjistit, kde udělal chybu a jak měly znít správné odpovědi. Školní koordinátor si (po přihlášení) může zobrazit bodové výsledky žáků své školy.
Výsledky soutěžících v národním kole nejsou zveřejňovány. Jsou k dispozici pouze samotným soutěžícím a jejich školním koordinátorům. Výjimkou je asi 5 % nejlepších oficiálních soutěžících, kteří se objeví ve výsledkových listinách.
Učitel může věnovat čas z výuky rozboru jednotlivých úloh nebo dotazům žáků k některým úlohám.

4.) Reakce, připomínky, protesty
Námitky nebo dotazy k jednotlivým otázkám nebo způsobu vyhodnocení u jednotlivých soutěžících je možné v době do konce autorizace poslat organizátorům e-mailem. Výbor soutěže o takovýchto případech bude rozhodovat.
Budeme vděčni všem, kdo na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. zašlou informace o chybách, postřehy nebo rady, případně zpětnou vazbu od žáků.

5.) Oficiální výsledky
Do 10 dnů po skončení soutěžení jsou zpřístupněny oficiální výsledky, tedy především celostátní pořadí soutěžících a v kategoriích Junior, Senior zveřejněny listiny vítězů (cca nejlepších 5 %). Zdržení může způsobit čekání na vyjádření škol při podezření z porušování pravidel soutěže. Tyto výsledky jsou konečné.
Školní koordinátor (po přihlášení) vidí v seznamech svých žáků – oficiálních soutěžících jejich celostátní pořadí. Soutěžící školy, kterou koordinátor neautorizoval, nebudou v seznamu zahrnuti.

D. Vysvětlivky

Kód školy

Jde o kód, který každý žák potřebuje pro spuštění svého testu. Kód školy zadává žák při své registraci a tím potvrzuje svoji příslušnost ke své škole.

Kód školy najde koordinátor v neveřejné části webu soutěže (po přihlášení). Kód školy učitel oznámí žákům na počátku testování (napíše na tabuli).

Neobjevuje-li se po přihlášení kód školy, škola ještě není přihlášena k letošní soutěži nebo dokonce ještě není registrována (je potřeba ji přihlásit k soutěžení nebo zkontrolovat, zda si uživatel vůbec školu zaregistroval).

Heslo žáka

Každý žák má při testování své unikátní soutěžní heslo. Žákovi je heslo vygenerováno při startu testu. Je praktické si ho opsat.

Heslo žáka slouží jako záchrana pro návrat do přerušeného testu při mimořádné situaci (např. žák se omylem odhlásí, zavře prohlížeč, "spadne" mu počítač). 

Heslo žáka také slouží soutěžícímu k pozdějšímu prohlédnutí svých výsledků.

Pokud žák toto heslo nemá, zjistí jej od koordinátora školy, který má přístup k seznamu všech soutěžících dané kategorie s jejich hesly (po přihlášení do neveřejné části webu soutěže).